دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد
خدمات الکترونیک : دانشجویان | اساتید | کارمندان
جستجو دفترچه تلفن Arabic English
اطلاعیه ها

بسمه تعالی

با عنایت به تداوم وضعیت شیوع بیماری کرونا و در اجرای بخشنامه سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی، کلیه امتحانات پایان ترم تحصیلی نیمسال اول سال تحصیلی 1401-1400 به صورت غیرحضوری (مجازی) و از طریق سامانه سیما برگزار گردد.

بخش برگزاری امتحان مجازی در سامانه سیما دارای قابلیت تخصیص بانک سوالات برای هر درس و شامل روش های تستی یا تشریحی بوده همچنین قابلیت اجرای کلیه پروتکل های استاندارد برگزاری آزمون مجازی از جمله تعریف بازه زمانی امتحان و وقت امتحان، نمایش سوالات به صورت تک به تک و رندم از بانک سوالات، جا به جا نمودن گزینه های پاسخ درسوالات تستی، عدم امکان بازگشت دانشجو به سوالاتی که رد نموده است و... را دارد.

 

دانشجوی محترم اکیدا توصیه می شود قبل از هر اقدامی این تذکرات را با دقت مطالعه نمایید

الف) تذکرات مهم

1.امتحانات مجازی به دو صورت تستی یا تشریحی (به صلاحدید استاد درس) برگزار می گردد.

2.مطابق پروتکل های آزمون مجازی، سامانه امتحانات مجازی دانشگاه دارای بانک سوال برای هر درس به تعداد چند برابر سوال های مورد نیاز آن درس می باشد.

3.امتحانات در سامانه آزمون هاي غيرحضوري اختصاصی واحد نجف آباد به يكي از 4 روش زير قابل برگزاري مي باشد :

الف) امتحان تستي ساده (با متن ساده و بدون فرمول و/یا شكل در كل سوالات و گزينه هاي پاسخ)

ب) تستی ترکیبی (متن به همراه با شکل و/ یا فرمول)

ج) تشریحی ساده (صرفاً متن بدون شکل و/یا فرمول درکل سوالات امتحان)

د) تشریحی ترکیبی (متن همراه با شکل و/یا فرمول در یک یا چند سوال امتحان)

4.برای امتحانات نوع تستی متنی ساده (الف)، سوالات امتحان یکی پس از دیگری به صورت متنی روی صفحه نمایشگر دانشجو ظاهر شده و دانشجو کافی است گزینه صحیح را با کلیک انتخاب نماید.

4-1: برای امتحانات تشریحی متنی ساده (ج) سوالات آزمون به صورت متنی و یکجا روی صفحه نمایشگر دانشجو ظاهر شده و دانشجو می بایست پاسخ سوالات را به صورت متنی در جعبه (باکس) زیر سوال تایپ نماید یا در صورت تمایل (و اگر پاسخ شامل شکل و فرمول است) پاسخ سوال را بر روی برگه پاسخنامه (ترجیحا پاسخنامه استاندارد که لینک دانلود آن در این صفحه موجود است) و پس نوشتن نام و نام خانوادگی و شماره دانشجویی بالای برگه پاسخ، عکسی با فرمت و ظرفیت مجاز تهیه و در جعبه (باکس) بالا یا پایین نوشته های خود بارگذاری نمایید. همچنین شما می توانید علاوه بر ارسال عکس در جعبه (باکس) پاسخ سوال در صورت تمایل فایل عکس پاسخنامه را از طریق امکان فراهم شده در ذیل جعبه پاسخ به صورت ضمیمه (Attach) هم با فرمت و ظرفیت مجاز پیوست نمایید.


4-2- برای امتحانات تشریحی یا تستی ترکیبی (ب و د) یک برگه امتحانی کامل شامل کلیه سوالات (مشابه امتحانات حضوری) (از نمونه سوالات موجود در بانک سوالات درس) به صورت تصادفی برای دانشجو ظاهر می شود و دانشجو در وقت تعیین شده امتحان، جواب کل سوالات را در برگه پاسخنامه (ترجیحا پاسخنامه استاندارد که لینک دانلود آن در این صفحه موجود است) وارد کرده و پس از نوشتن نام و نام خانوادگی و شماره دانشجویی بالای برگه پاسخ، عکسی با فرمت و ظرفیت مجاز تهیه و در جعبه (باکس) بارگزاری نماید. همچنین شما می توانید علاوه بر ارسال عکس در جعبه (باکس) پاسخ سوال، در صورت تمایل ( و در مواردی که پاسخنامه بیشتر از یک صفحه است) فایل عکس پاسخنامه را از طریق امکان فراهم شده در ذیل جعبه پاسخ به صورت ضمیمه (Attach) با فرمت و ظرفیت مجاز پیوست نمایید.

حداکثر ظرفیت فایل های عکس قابل آپلود 5MB و تعداد فایل های پیوست (Attach) نامحدود می باشد.

پیشنهاد می شود برای اینکه به مشکلی برخورد نکنید اگر تعداد برگ های پاسخنامه شما بیش از یک برگه می شود از هر برگ پاسخنامه جداگانه عکس تهیه نمایید و پس از تنظیم اندازه و حجم، آن را در قسمت پیوست فایل قرار دهید سپس برگ دوم پاسخنامه و به همین ترتیب برای تمامی برگ های پاسخنامه جداگانه یک فایل پیوست شود. همچنین امکان پیوست نمودن کلیه فرمت ها فایل اعم از (doc,pdf,jpg...) درقسمت پیوست فایل از تصویر پاسخنامه وجود دارد و هیچ محدودیتی نیست.

5.در امتحانات تشریحی تصویری که پاسخ ها باید به صورت تصویر در سامانه بارگذاری شود، زمان پاسخگویی به سوالات امتحان خود را طوری تنظیم کنید که برای بارگذاری فایل های پاسخنامه وقت کافی داشته باشید چون به محض اتمام وقت آزمون سامانه امتحان بسته خواهد شد و امکان بارگذاری پاسخنامه در هیچ شرایطی وجود نخواهد داشت. لذا با توجه به عدم محدودیت سامانه در تعداد فایل های تصویری قابل بارگذاری،

اکیدا توصیه می شود پس از پاسخگویی به هر سوال و تکمیل برگ پاسخنامه آن سوال بلافاصله فایل تصویر آن را در سامانه بارگذاری نمایید و سپس به سراغ سوال بعدی و ادامه آزمون بروید و از جمع کردن برگه های پاسخنامه و تهیه و تنظیم تصویر از آنها در انتهای آزمون جدا خودداری نمایید چون به احتمال زیاد دچار کمبود وقت خواهید شد و کل زحمات شما هدر خواهد رفت.

توضیح اینکه از اساتید درخواست شده است وقت امتحان ها را حدود 10 تا 15 درصد از وقت استاندارد بیشتر در نظر بگیرند که دانشجویان زمان کافی برای آپلودها داشته باشد.

6.هر امتحان یک بازه مجاز زمانی (مثلا 8 تا 9:30 صبح) و یک مدت آزمون مثلا 60 دقیقه دارد. ورود دانشجو برای آزمون، می تواند در طول بازه زمانی انجام شود ولی مدت آزمون از لحظه ورود محاسبه می شود. درضمن با اتمام بازه زمانی ولو اینکه مدت آزمون هنوز تکمیل نشده باشد آزمون خاتمه می یابد و پاسخ ها ثبت نهایی می گردد. با توجه به احتمال قطعی اینترنت دانشجو در بین امتحان و سایر موارد غیرقابل پیش بینی و به منظور جلوگیری از استرس دانشجویان و اطمینان بیشتر، بازه زمانی مجاز آزمون ها 15 تا 20 دقیقه بیشتر از مدت زمان آزمون در نظر گرفته می شود تا در روند آزمون دانشجو خللی ایجاد نگردد. با این وجود توصیه می گردد دانشجویان راس ساعت مقرر در برنامه امتحانی آزمون خود را آغاز نمایند.

7. کلیه دانشجویان لازم است مطابق برنامه امتحانی خود راس ساعت مقرر از طریق سامانه سیما sima.iaun.ac.ir شده و پس از انتخاب درس با توجه به بازه زمانی امتحان، سوالات امتحانی خود را در مدت زمان تعیین شده پاسخ دهند.

8. توصیه می شود قبل از فرارسیدن روز امتحان با مراجعه به سامانه امتحانات غیرحضوری، نسبت به ملاحظه بازه زمانی امتحانات دروس خود اقدام نمایید و چنانچه امکان مشاهده ندارید و با خطای موانع و محدودیت های آموزشی و... مواجه می شوید پی گیری های لازم را از روزهای قبل انجام دهید.

9. چنانچه هرگونه اشکال/مانع یا محدودیتی برای دریافت کارت امتحانی در سامانه دانشجویی و یا ورود به آزمون درس مورد نظر در سامانه امتحانات مجازی دارید، تاکید می گردد تا قبل از روز آزمون خود نسبت به رفع اشکالات و موانع اعم از آموزشی و غیره اقدام نمایید.

10.هردانشجویی باید در بازه زمانی مجاز امتحان خود با ورود به سامانه امتحانات مجازی و انتخاب درس خود حداکثر در وقت تعیین شده برای امتحان نسبت به پاسخگویی به سوالات و ثبت نهایی پاسخنامه اقدام نماید. به عنوان مثال برای درسی ممکن است بازه مجاز امتحانی ساعت ۸ تا 9:30 صبح تعریف شود و وقت امتحان هم ۶۰ دقیقه باشد. بدین ترتیب دانشجو مجاز است بین ساعت ۸ تا 8:30 وارد سیستم شود و ۶۰ دقیقه مهلت پاسخگویی داشته باشد. بدیهی است ورود بعد از ساعت 8:30 برای این درس باعث کاهش زمان امتحان به میزان تأخیر در ورود خواهد شد. به عنوان مثال اگر دانشجویی ساعت 9 وارد سامانه شود به جای ۶۰ دقیقه، 30 دقیقه فرصت امتحان خواهد داشت. توصیه می شود حداقل یک روز قبل از تاریخ امتحان با مراجعه به سامانه امتحانات مجازی بازه امتحان مورد نظر را ملاحظه نمایید و به خاطر بسپارید.

11.در صورتی که به هر دلیل اتصال به اینترنت شما با مشکل روبرو شد می توانید، مجدداً در بازه زمانی امتحان وارد سامانه شوید و ادامه سوالات را پاسخ دهید. (البته توجه نمایید ورود مجدد حتما باید بازه زمانی امتحان انجام شود چون پس از اتمام بازه زمانی امکان ورود به آزمون را نخواهید داشت )

12.دانشجویان موظف هستند پیش بینی لازم را برای قطع احتمالی برق در مکان امتحان خود داشته باشند (شارژ کامل بودن لپ تاپ یا گوشی موبایل و پیش بینی بسته اینترنتی همراه)


 

ب) الزامات سخت افزاری و نرم افزاری

ورود به سامانه آزمون مجازی نیاز به نرم افزار خاصی ندارد.

1.صرفا از آخرین نسخه های مرورگرهای فایر فاکس یا کروم برای اتصال به کلاس آنلاین استفاده نمایید.

2. نرم افزار Adobe Acrobat Reader حتما در رایانه یا لپ تاپ شما نصب شده باشد.

3. توصیه می شود برای انجام آزمون مجازی از رایانه شخصی یا لپ تاپ استفاده نمایید. ورود به سامانه از طریق موبایل هوشمند مشروط به استفاده از مرورگرهای کروم یا فایرفاکس امکان پذیر است.

4.حداقل سرعت دانلود اینترنت شما بایستی 2Mbps باشد از پایداری اینترنت ADSL یا همراه خود اطمینان حاصل نمایید.

5.با توجه به اینکه برای برخی امتحان های خاص و تشریحی (مطابق نظر استاد) علاوه بر امکان پاسخ دهی به صورت تایپی در قسمت مشخص شده امکان آپلود تصویر پاسخ نامه دانشجو به صورت عکس هم فراهم شده است ( که به ویژه برای دروس محاسباتی مساله مهمی است) حتی المقدور علاوه بر رایانه یا لپ تاپ یک گوشی تلفن همراه برای گرفتن عکس پاسخ نامه و ارسال آن به رایانه هم پیش بینی نمایید.

6.اگر برای آپلود تصویر پاسخ سوال از موبایل استفاده می نمایید می توانید از اپلیکیشن های تنظیم اتوماتیک کیفیت واندازه عکس مانند CamScanner استفاده نمایید.

ج) راهنمای استفاده از سامانه امتحانات مجازی

 

 مشاهده فیلم آموزشی کار با سامانه امتحانات مجازی

فیلم راهنمای بارگذاری فایل پاسخ سوالات روی نرم افزار آموزش مجازی و کاهش حجم آن
فایل پاسخنامه ویژه سوالات تشریحی
راهنمای روش دانلود یکجای پاسخ سوالات ثبت شده توسط دانشجویان در آزمون

 

 

 

 

 

 Tel main

 
ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی

09136881181  واتساپ : 09136881181

تذکر بسیار مهم: در امتحانات تستی در صورت رد کردن یک سوال و رفتن به صفحه بعد و سوال بعدی امکان برگشت به سوال های قبلی وجود ندارد.

© تمامی حقوق این وب سایت محفوظ است.
© کپی برداری از مطالب این وب سایت پیگرد قانونی دارد.
توسعه و طراحی توسط فناوری اطلاعات و ارتباطات واحد نجف آباد

 Location Icon Blueایران،اصفهان، نجف آباد، بلوار دانشگاه - کدپستی: ۸۵۱۴۱۴۳۱۳۱
 contact methods phone icon تلفن: ۰۳۱۴۲۲۹۲۹۲۹
 mail 2 پست الکترونیک: info @ iaun.ac.ir
 mail 2 ارتباط با حراست: herasat@ iaun.ac.ir

نماد